Doprava do výdejen PPL jen za 24 Kč. Akce platí od 6. do 19.5.

Napsáno 26.09.2019

Co se dozvíte?

Na dnešek jsme si pro vás připravili článek, ve kterém se dozvíte, jak nahradit vajíčka - proto ať už jste vyznavači rostlinné stravy či jen chcete vyzkoušet něco nového, pokračujte ve čtení. Jak jistě víte, vajíčka mají velmi široké využití - slouží jako pojivo sladkých dezertů i slaných pokrmů a také se z nich dají připravit samostatná jídla, jako například míchaná vajíčka. Z tohoto důvodu neexistuje žádná jedna univerzální potravina, která by vajíčko nahradila úplně v každém receptu. Ve skutečnosti je rostlinných alternativ celá řada, a právě proto si je teď představíme!

MLETÁ LNĚNÁ SEMÍNKA

  • 1 vajíčko = 1 polévková lžíce lněných semínek + 3 polévkové lžíce vody 

Lněná semínka by se ve zdravém jídelníčku rozhodně měla vyskytovat, jelikož obsahují vitaminy skupiny B a E, jsou skvělým zdrojem minerálů (vápník, hořčík, železo, mangan či fosfor) a hlavně až třetinu semínka tvoří omega-3 mastné kyseliny. Právě díky tomu mají pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a mozkovou i srdeční činnost, napomáhají optimálnímu trávení či mají protizánětlivé účinky. Zároveň se díky své neutrální chuti dají použít místo vajíčka jak do sladkých receptů (lívance, koláče, dorty...), tak i do slaných jídel (zeleninové karbanátky, falafel...). Stačí jen v hrnku smíchat polévkovou lžíci semínek se třemi polévkovými lžícemi vody a nechat pár minut odležet. 

CHIA SEMÍNKA

  • 1 vajíčko = 1 polévková lžíce lněných semínek + 3 polévkové lžíce vody 

Chia semínka jsou drobná semínka Šalvěje hispánské pocházející z horských oblastí Střední Ameriky. Pyšní se vysokým obsahem bílkovin a vlákniny, díky čemuž jsou oblíbeným pokrmem sportovců - již bájní Aztékové je zařazovali pravidelně do svého jídelníčku. Chia semínka mají lehce oříškovou chuť a díky schopnosti vysoké absorpce vody vytvářejí hustý gel. Z tohoto důvodu se z nich dá připravit lahodný pudink nebo tzv. ,,chia vajíčko”. Příprava chia vajíčka je úplně stejná, jako příprava lněného a opět se dá použít do slaných i sladkých receptů. 

OŘECHOVÝ KRÉM

  • 1 vajíčko = 60 g ořechového krému

Ořechové krémy jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny, díky čemuž podporují činnost srdce, pomáhají jako prevence proti poškození kloubů & chrupavek a také zlepšují kvalitu vlasů, kůže nebo pleti. Dále jsou skvělým zdrojem vlákniny, hořčíku, vitaminu E nebo rostlinných bílkovin. Mají opravdu široké využití - můžete je přidat na ovesnou kaši, do omáček, a dokonce i do sladkých dezertů místo vajíčka. Vybrat si můžete z: 

Arašídový krém je nejlevnější a pravděpodobně nejznámější zástupce ořechových krémů. Má příjemně sladkou chuť i vůni, jemnou konzistenci, a přitom se nejedná o žádnou neřest – dokonce je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin (obsahuje až 25 g/ 100 g)!

Kešu krém má vyšší obsah sacharidů a díky svému nutričnímu složení má blahodárné účinky na náš metabolismus, podporuje mozkové funkce a pomáhá při spalování tělesného tuku.

Mandlový krém obsahuje vyvážené množství bílkovin, optimální poměr polynenasycených mastných kyselin a nízké množství nasycených mastných kyselin. Mandle navíc obsahují více vápníku, než kravské mléko a také jsou významným zdrojem vitaminů E, B1 a B3.

Pistáciový krém - Pistácie jsou oříšky, které mají tak vysoký obsah železa, že se vyrovnají čočce. Navíc mají čtyřikrát méně kalorií, než jiné oříšky, a proto se v rozumném množství hodí i do redukčních diet.

BANÁN

  • 1 vajíčko = 65 g rozmačkaného banánu

Banán má velmi výraznou chuť, proto se dá pochopitelně použít výhradně do sladkých receptů (banánový chléb, muffiny, sušenky, lívance...). Výhodou ovšem je, že pokrm přirozeně osladí, a proto není nutné používat žádné další sladidlo. 

Borůvkové muffiny

JABLEČNÉ PYRÉ

  • 1 vajíčko = 65 g jablečného pyré

Jablečné pyré je prakticky to samé, jako rozmačkaný banán, proto záleží jen na vás, jakou chuť preferujete a jaký recept připravujete. 

+ recept na míchaná ,,tofíčka”

INGREDIENCE:

  • 100 g tofu
  • 100 g cizrny 
  • 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí
  • 1 polévková lžíce kurkumy
  • 1 čajová lžička černé soli

Cizrnu namočíme na 8 - 12 hodin, poté ji propláchneme a vaříme doměkka přibližně hodinu. Tofu si nadrobíme na malé kousky a vidličkou rozmačkáme uvařenou cizrnu. Na nepřilnavé pánvi osmahneme tofu a posypeme ho lahůdkovým droždím & kurkumou a černou solí. Vše důkladně promícháme, přidáme rozmačkanou cizrnu a opět důkladně promícháme. Směs necháme vařit přibližně 7 min a poté můžeme rovnou podávat - nejlépe s celozrnným pečivem & avokádem!

 "love nature, love yourself"

Tereza Šlancarová

Jmenuji se Tereza Šlancarová a jsem dvacetiletá studentka Univerzity Karlovy. Ke zdravému životnímu stylu jsem se dostala přibližně před 5 lety, kdy jsem začala pravidelně cvičit, a také vymýšlet své první recepty. Proto jsem si před 2 lety založila Instagram @terezas_diary a následně i blog www.terezasdiary.com, kde své recepty & rady ohledně zdravého životního stylu sdílím i s ostatními. Zároveň jsem veganka, a proto se snažím ukázat, že zdravá veganská jídla mohou být chutná a že se dají vymyslet opravdu zajímavé recepty! Kromě vymýšlení receptů, vaření, focení a psaní článků zbožňuji také sport - pravidelně chodím do posilovny, jsem certifikovaný instruktor jógy a minulý rok jsem běžela půlmaraton. Ve volném čase se zajímám o filosofii, ráda čtu nebo poslouchám podcasty o zdravém životním stylu a veganství.

Více článků autora