Mák modrý 100g

Mák je jedním z nejbohatších zdrojů vápníku. Ve 100 gramech máku najdeme až trojnásobné množství než v mléce či jiných mléčných výrobcích. Vápník se stará o růst a vývin kostí a činnosti svalů. Díky obsahu bílkovin a vlákniny je vhodný pro sportovce a do redukčních jídelníčků.

Více informací

02.01.0001Skladem


23 Kč s DPH

  • bez lepku
  • bez přidaného cukru
  • bez laktózy
  • RAW
  • bez SO2
  • ČR produkt
  • natural
  • vegan

Více informací

Pěstování modrého máku má v našich zemích dlouhou tradici, původně však mák, latinsky papaver somniferum, pochází z Malé Asie. V některých zemích je dnes jeho pěstování zakázáno, protože některé odrůdy obsahují vysokou koncentraci morfinu.

Body výhod

  • 3 násobné množství vápníku než v mléce
  • obsahuje bílkoviny a vlákninu

Využití

Modrý mák má mnoho způsobů využití. Obvykle se používá při výrobě pečených moučníků, jako posyp či nádivka do koláčů, buchet, závinů či kynutých knedlíků. Díky vysokému obsahu tuku lze využít na výrobu makového oleje. Doma si můžete připravit i makové mléko, které je velmi lahodné a snesou ho i ti, kterým jinak mák nedělá dobře.

TIPY

Mák by se měl před požitím vždy namlít či jinak opracovat, protože pokud sníme celá semínka, mohou naší trávicí soustavou projít bez toho, aniž by se v těle uvolnily a vstřebaly látky, které mák obsahuje. Tím pádem by zařazení máku do našeho jídelníčku postrádalo efekt. Do sladkých moučníků se mák většinou mlýnkem mele najemno a posléze míchá s cukrem. Lze z něho ale vyrobit i makové mléko. Postup je docela jednoduchý. Stačí namočit zhruba 10 dkg namletého máku do jednoho litru vody a nechat dvě až tři hodiny louhovat. Poté rozmixujeme najemno, přecedíme přes pláténko či jemné sítko a můžeme dochutit například medem. Vzhledem k tomu, že toto mléko není nijak chemicky či tepelně ošetřeno, doporučuje se spotřebovat co nejdříve a příliš dlouho neskladovat.

Věděli jste že?

Mák modrý má na naše zdraví jednoznačně pozitivní vliv (řadí se do oblasti tzv. superpotravin). Je to dáno především vysokým obsahem vápníku, jenž mnohonásobně převyšuje obsah v sýrech či mléčných výrobcích. Proto se doporučuje pro prevenci osteoporózy a zvýšený příjem by si měly pohlídat například těhotné ženy. Co se minerálních látek týče, je mák bohatý na hořčík, zinek či draslík. Dále obsahuje vitamin E a má vysoký obsah kvalitních bílkovin. Vzhledem k tomu, že se jedná o olejnatá semena, je důležité zmínit i vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Mák se navíc vyznačuje i vysokým podílem vlákniny, která je ideálním pomocníkem pro zdravý trávicí trakt.

Alergeny: Neobsahuje

Země původu: Česká republika

Složení: Mák modrý

Nutriční údaje

Energetická hodnota2520,57 kJ / 602,42 kcal
tuky42 g
- z toho nasycené mastné kyseliny4,5 g
sacharidy28 g
- z toho cukry3 g
bílkoviny18 g
vláknina0 g
sůl0 g

Viewed products

30 dalších produktů ve stejné kategorii: