5 zázračných superpotravin na podporu imunity
  
  

S příchodem podzimu a chladnějšího počasí roste potřeba posílení obranyschopnosti. Náš organismus je po létě náchylnější k nemocem, a je proto nezbytné podpořit jeho odolnost a imunitu. Jeden z nejdůležitějších vitamínů, který bychom měli denně doplňovat, je vitamín C. Právě v tomto období je ho zapotřebí v té nejvyšší dávce.

Co tu najdete?
  • Pozitivní účinky vitamínu C
  • Superpotraviny k podpoře imunity
Koupit všechny

Vitamín C

Pozitivní účinky jsou vitamínu C připisovány zejména pro jeho schopnost posílení imunity a obranyschopnosti. Jedná se o významný antioxidant, který pomáhá bránit každou buňku v našem těle před neustálou hrozbou oxidativního stresu a předčasného stárnutí. Je nezbytný pro vstřebávání a tvorbu kolagenu, čímž zlepšuje stav pokožky, vlasů, nehtů, kloubů i kostí. Zároveň napomáhá přijímání živin z potravy, zejména železa, které se bez vitamínu C nevstřebá.

Doporučená denní dávka vitaminu C dle schválených standardů je 80 mg, což je 80 % z celkového množství vitamínů, které bychom měli denně přijmout ze stravy. V dnešní době je však běžná strava ochuzena o důležité mikronutrienty, a je tak téměř nemožné požadovaného množství tohoto vitamínu dosáhnout. Přísun vitamínu C je potřeba si hlídat obzvlášť s příchodem chladnějšího počasí, při zvýšené psychické zátěži, při sportu či při vystavování se oxidativnímu stresu.

POZOR!

Stejně jako všechny ostatní vitamíny, i céčko je z biologického hlediska velmi komplexní látkou. Bylo vynaloženo velké množství finančních prostředků k tomu, aby se syntetická verze tohoto vitamínu, též známá jako kyselina askorbová, začala považovat za plnohodnotný vitamín. Pokud si v lékárně zakoupíte “vitamín C” (kyselinu askorbovou), kupujete si pouze část pravého vitamínu, které chybí některé výživné látky, enzymy, koenzymy, antioxidanty a stopové prvky. Vítamín C z lékárny proto nepůsobí jako plnohodnotný komplexní vitamín, jaký je možné získat ze stravy.

5 TOP superpotravin k posílení imunity

  1. BAOBAB

Původem z Afriky, baobab se tradičně využívá v lidovém léčitelství již po dlouhá staletí. Plody tohoto stromu mají příjemnou sladko-kyselou chuť a prášek z nich se používá na dochucování nápojů a pokrmů. Baobab má výborný nutriční profil a je vhodný jako doplněk stravy zejména pro sportovce a pro lidi s fyzicky i psychicky namáhavou prací. Je bohatý na vitamín C a železo, které se díky obsahu vitamínu velmi dobře vstřebává.

  1. ACEROLA

Acerola neboli malpígie pochází z Latinské Ameriky a patří mezi plody s nejvyšším obsahem vitamínu C. Ve 100 g aceroly najdeme přibližně 200 x více vitamínu C než je jeho doporučená denní dávka. Pravidelným užíváním aceroly si udržíte optimální hladinu nejen céčka ale i jiných vitamínů a minerálů. Má příjemnou lehce kyselou chuť, která zpestří teplé i studené nápoje a pokrmy.

  1. CAMU CAMU

Camu camu jsou bobule stromu rostoucího v deštné části amazonského pralesa. Samostatně se nekonzumují kvůli jejich specifické kyselé chuti. Místo toho se používají na výrobu doplňku stravy v prášku nebo k výrobě nápojů. Podobně jako acerola se pyšní jedním z nejvyšších obsahů vitamínu C na světě.

  1. ZÁZVOR

Zázvor pochází z Asie a je velmi intenzivní nejen svou pikantní chutí. Díky svým zázračným účinkům se tradičně využívá v lidovém léčitelství. Prášek ze zázvoru podporuje trávení a dýchací systém, pomáhá kontrolovat tělesnou hmotnost, udržuje svalový tonus a navíc přispívá k duševní pohodě a relaxaci. Díky aktivním složkám podporuje imunitu a dodává energii. Prášek můžete denně popíjet rozmíchaný ve studených i teplých nápojích, přidat ho do kaše či do těsta při pečení nebo ho využít při přípravě asijských pokrmů, kam zázvor neodmyslitelně patří. Zpestřit si tak jídelníček nejen po chuťové stránce ale i nutričně.

  1. SUŠENÉ ŠÍPKY

Září a říjen jsou ideální pro sběr šípků, je ovšem důležité pečlivě vybrat místo sběru. Nejlepší šípky najdeme v čisté přírodě a právě takové pro vás máme – naše šípky jsou sbírané v podunajské nížině. Šípky byly donedávna nejdostupnějším zdrojem vitamínu C v organické podobě, navíc oblíbeným díky své chuti. Ze sušených šípků si jednoduše připravte výborný čaj: nechte šípky louhovat 20 min a následně sceďte přes sítko. Můžete je použít i na další nálev. Čaj chutná nejlépe doslazený medem.

Nazapomínejte, že kvalitní a vyvážená strava a pohyb jsou základem pro udržení pevného zdraví a života bez nemocí. Superpotravinové prášky slouží pouze jako doplněk stravy, jehož účelem není pestrý jídelníček nahradit ale obohatit.

                                                                                             "love nature, love yourself"         

Kristýna Durasová

Miluji vaření, pečení a to vše z poctivých surovin. Vždy pro mě byl důležitý jejich původ a kvalita, proto nejradši používám naše produkty od NATU. Mám 5 letou dceru, která mi vždy asistuje a nadšení pro zdravý životní styl se mnou sdílí od malička. Firma NATU má pro mě hluboký význam. Na jejím vzniku jsem se podílela již od začátku ve spolupráci se svým přítelem a partnerem Standou a ostatními z týmu. NATU je pro mě způsob předávání všeho co jsem se za posledních pár let naučila. Kromě NATU se věnuji výživovému poradenství, lektorování a józe. 

Musíte být registrováni

Klikněte zde pro registraci